2012. augusztus 22., szerda

Állami elismerések a nemzeti ünnepen

Idén az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmával Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és L. Simon László kultúráért felelős államtitkár adta át a közművelődési és közgyűjteményi díjakat a Néprajzi Múzeumban. Az elismerésekhez minden kitüntetettnek gratulálunk!

Tudományos munkájuk elismeréseként Széchényi Ferenc-díjjal kitüntetett közgyűjteményi szakemberek:
Barátné dr. Hajdu Ágnes főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Felnőttképzési Intézet Könyvtár- és múzeumpedagógiai szakcsoport;
Dr. Bene János megyei múzeumigazgató, Jósa András Múzeum, Nyíregyháza;
Dr. Hír János igazgató, Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet - Pásztói Múzeum;
Dr. Kiss András nyugalmazott levéltáros, történész, Kolozsvár;
Dr. Radics Kálmán igazgató, Hajdú-Bihar Megyei Levéltár;
Dr. Skaliczki Judit nyugalmazott főosztályvezető-helyettes, Oktatási és Kulturális Minisztérium.

A könyvtárosi munka legmagasabb rangú elismerésében, Szinnyei József-díjban részesültek: 
Balla Mária nyugdíjas főkönyvtáros, főiskolai adjunktus, Kaposvári Egyetem;
Biczák Péter nyugalmazott megyei könyvtárigazgató, Pest Megyei Könyvtár;
Erdeiné Törőcsik Katalin könyvtárvezető, Kenézy Kórház Debrecen, Orvosi Könyvtár;
Takács Anna tájékoztató könyvtáros, József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya;
Takáts Béla megbízott igazgató, Verseghy Ferenc Könyvtár és Művelődési Intézet, Szolnok;
Villám Judit gyűjteményvezető, Országgyűlési Könyvtár.

Külön köszöntjük a kitüntetett Balla Máriát, sokunk egykori tanárát, a pontos, alapos kutatót, aki a több évtizedes könyvtárosi munkája mellett sok szakembernek és laikusnak szerzett örömet írásaival.


2012. augusztus 3., péntek

Nyaralás és/vagy olvasás

Rózsaszín babaszobában kislány ül az asztalánál és olvas. Anyukája persze boldogan fotózza, és büszkén teszi közzé a képet a Facebookon, a tanító néninek címezve. Ki gondolná, hogy ebből vita kerekedhet: „Nyáron nyaraljon az a gyerek!” – véli egy szülőtárs.

Mi most nem csatlakozunk a fenti civódáshoz, de nem lennénk könyvtárosok, ha ennek kapcsán (is) nem gondolnánk át rögtön a saját helyzetünket, lehetőségeinket. Ezúttal azonban nem leszünk borúlátók, és nem arról fog szólni a bejegyzés, hogy mi lenne velünk, ha (akár csak gyerek-) olvasóinknak valóban választaniuk kellene pihenés és olvasás között....

Mi sem bizonyítja jobban, hogy a nyaralás és az olvasás összekapcsolható, mint a sorra nyíló, nagy népszerűségnek örvendő strandkönyvtárak. A balatonalmádi, keszthelyi, illetve budapesti példa mellett a somogyi könyvtárosok is büszkélkedhetnek hasonló tapasztalatokkal. A siófoki városi könyvtár a Balaton partján, a kaposvári megyei könyvtár a városi fürdőben választotta a szolgáltatásnépszerűsítésnek ezt az amúgy irigylésre méltó formáját.

Hagyományos értelemben vett strandkönyvtár működik a siófoki Nagystrandon július 13-a és augusztus 21-e között. A könnyű, nyári olvasmányok kölcsönzése mellett e nyári könyvlakban lehetőség van ingyenes beiratkozásra. Népszerű az úgynevezett „Napozó-lapozó”, vagyis a friss újságok, napilapok elérhetősége is, de természetesen időről időre meglepetések és gyerekjátékok is várják a fürdőzőket. A siófoki BRTK Könyvtár szlogenje: „Az olvasás nem káros az egészségre”.

Kevésbé látványos infrastruktúrával hozott létre úgynevezett Olvasó-Pontot a kaposvári Virágfürdőben a megyei könyvtár. A strandon ugyan nem válthatnak könyvtári tagságot a nyaralók, de az itt kapott kuponokkal később bárki kedvezményesen iratkozhat be a Megyei és Városi Könyvtárba. Fontos különbség még az is, hogy a fenti példához képest a kaposvári strandon nem lehet kölcsönözni, viszont a kirakott könyveket nemcsak helyben olvasásra szánják, az állományból kivont példányok jelképes összegért akár meg is vásárolhatók. A kaposvári könyvtárosok (jó idő esetén) péntek délutánonkét várják a felnőtteket könyvbörzével, a gyerekeket pedig mesetotóval és egyéb nyereményjátékokkal.


Ami közös a hagyományos strandkönyvtár, illetve az időközönként felállított fürdőruhás Olvasó-Pont között, az a személyesség, a játékosság  és a rengeteg ötlet, amelyek segítségével a könyvtárak egy kevésbé hivatalos fórumon is bemutatkozhatnak (leendő) olvasóiknak.

A könyvtár és a strand, illetve a turizmus kapcsolódási lehetőségeiről díjazott szakdolgozat is készült nemrég. Vörös Ildikó, a siófoki BRTK munkatársa a nemzetközi (portugál, holland stb.) gyakorlat bemutatása mellett a siófoki könyvtár nyári marketingtevékenységével foglalkozott diplomamunkájában, amellyel a Magyar Turizmus Zrt. Az év turisztikai témájú szakdolgozata pályázatán részesült különdíjban 2011-ben.

A nyár pedig még majd egy hónapon át kínál nyaralási ÉS olvasási lehetőségeket, így aztán irány a strand, irány a könyvtár!